معرفی مفاصل پلاستیک در ایتبس

معرفی مفاصل پلاستیک در ایتبس. آموزش امروز نرم افزار ایتبس به یکی از مهمترین دستورات در تحلیل و طراحی ساختمان ها به روش دینامیکی یا غیر خطی مربوط می شود.

این جلسه برای دانشجویان ارشد و دکترا که درگیر پروژه های تحقیقاتی و آنالیزهای پیشرفته ای سازه ای هستند، بسیار مناسب است و توصیه می شود حتما تمام توضیحات این جلسه و همچنین ویدئو این جلسه که در انتهای مطالب آورده شده را به دقت مطالعه و مشاهده کنند!

پروژه ایتبس بتنی

خب بریم سراغ آموزش ایتبس؛

همانطور که می دانید در واقعیت سازه ها دارای عکس العمل های غیر خطی در سطح مقطع المان های خود و نیز مکان تغییر شکل ها هستند و همین امر سبب شده است که فرضیات و محاسبات پیچیده ای در زمینه آنالیز و طراحی مقاطع مناسب در شرایط واقعی در طی سالیان سال توسط دانشمندان و مهندسان سازه به وجود آید.

محاسبه دستی این گونه محاسبات که به محاسبات غیرخطی و دینامیکی مشهور هستند زحمت فراوانی را می طلبد و می بایست به دقت محاسبات کنترل و با آیین نامه مقایسه شوند.

امروزه نرم افزار ایتبس، توانسته است با ارائه الگوریتم های مناسب و دقیق در درون نرم افزار، محاسبات سنگین و پیچیده را در چندثانیه  و با دقت بسیار بالا انجام دهد.

یکی از بحث های بسیار مهم در تحلیل های دینامیکی و غیر خطی سازه ها، بحث تشکیل مفاصل پلاستیک در نقاط خاصی از المان های اصلی سازه (مانند تیرها و ستون ها) است.

با توجه به کتب معتبر تحلیل و آنالیز سازه ها در زمینه محل تقریبی تشکیل مفاصل پلاستیک، می توانید به اطلاعات و نحوه بدست آوردن این مکان ها دست یابید.

اما سوال اینجاست که برای اینکه بخواهیم از تحلیل های دینامیکی در نرم افزار etabs استفاده کنیم باید چگونه مکان تقریبی تشکیل مفاصل را به نرم افزار ایتبس معرفی کنیم؟

پاسخ سوال این است که برای معرفی محل تقریبی تشکیل مفاصل پلاستیک در نرم افزار ایتبس، می بایست ابتدا به منو Define رفته و سپس بر روی دستور Section Properties رفته و در نهایت دستور Frame/Wall Nonlinear Hings را اجرا کنیم.

مطابق شکل زیر. برای دیدن عکس در سایز بزرگ آن را در سیستم خود ذخیره کنید.

معرفی مفاصل پلاستیک در ایتبس

با اجرای دستور Frame/Wall Nonlinear Hings، پنجره ای مطابق شکل زیر تحت عنوان Define Frame/Wall Nonlinear Hings Properties برایمان باز می شود.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، این پنجره دارای یک لیست خالی در سمت چپ و یک دکمه معرفی مفصل پلاستیک در سمت راست است.

معرفی مفاصل پلاستیک در ایتبس

با کلیک بر روی دکمه Add New Property وارد پنجره معرفی مشخصات اولیه مفصل پلاستیک می شویم (مانند شکل زیر). در ابتدا باید مشخص کنیم که سازه ما از نوع فولادی است (Steel) یا بتنی (Concrete).

با انتخاب نوع سازه به برنامه می گوییم که مفاصل پلاستیک باید بر اساس چه نوع سازه ای محاسبه و اثرداده شوند.

معرفی مفاصل پلاستیک در ایتبس

با کلیک بر روی OK، پنجره دیگری تحت عنوان Hings Property Data باز می شود که از ما نام مفصل و همچنین در قسمت پایین نوع مفصل پلاستیک را می پرسد.

با انتخاب یک نام مناسب برای مفصل یا مفاصل پلاستیک، در قسمت پایین باید مشخص کنید که این مفصل ها با توجه به نیروها یا با توجه به تغییر شکل ها، مد نظر برنامه قرار بگیرند و همچنین از منو کشویی باید نیرو یا تغییر شکل غالب را به برنامه معرفی کنید تا برنامه برای همان نیرو یا تغییر شکل که مد نظر شما بوده است، مفصل پلاستیک را محاسبه و اثر گذاری کند.

معرفی مفاصل پلاستیک در ایتبس

در انتها نیز با کلیک بر روی OK وارد پنجره اصلی معرفی مشخصات و ویژگی های مفاصل پلاستیک می شوید که باید مشخصاتی از قبیل:

مختصات مکان های تقریبی تشکیل مفاصل پلاستیک، تمایل به بازگشت پذیری مکان تشکیل مفصل، ضرایب IO, LS, CP و نوع رفتار …

را با توجه به محاسبات دستی خودتان وارد کنید. در آخر باز هم تاکید می کنیم که ویدئو جلسه آموزشی را به هیچ عنوان از دست ندهید…

معرفی مفاصل پلاستیک در ایتبس

3 پاسخ
 1. maha
  maha گفته:

  لطفامفاصل پلاستیک محوری وبرشی وخمشی را درetabs وsap به صورت فیلم آموزشی وکامل در سازهای بتنی وفولادی تهیه نمائید.ودر سایت قرار دهید. باتشکر

  پاسخ
  • سیویل 2
   سیویل 2 گفته:

   سلام چشم حتما بزودی تمام جلسات آموزشی رایگان سیویل 2 با سبک جدید و حرفه ای آپدیت خواهند شد و مواردی که فرمودید حتما گنجانده خواهد شد.

   پاسخ
 2. دانیال
  دانیال گفته:

  سلام من میخواستم تحلیل غیرخطی تاریخچه ی زمانی به روش fna انجام بدم.میشه راهنماییم کنید؟ممنونم استاد گفته ک مفصل پلاستیک به سازه بده و بعد اونارو تبدیل با لینک بکن و تحلیل fna انجام بده

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *