شرایط عمومی و خصوصی پیمان

شرایط عمومی و خصوصی پیمان. انجام هر پروژه عمرانی مستلزم رعایت نکات و همچنین یک سری قوانین و ضوابط کاری در قالب شرایط عمومی و خصوصی پیمان است. در مناقصات و معاملات پروژه ای نیز قوانینی وجود دارد که باید به استناد به آنها موارد کاری در چارچوب این قوانین حاصل شود.

به این مجموعه قوانین و الزامات کاری، پیمان گفته می شود و بندهایی که در این پیمان وجود دارد شرایط پیمان را بیان می کنند. شرایط پیمان شامل دو نوع است که عبارتند از:

1- شرایط عمومی پیمان

2- شرایط خصوصی پیمان

شرایط عمومی پیمان

شکی نیست که با توجه به گستردگی پروژه های بزرگی همچون سدسازی، پل سازی، خطوط ریلی، راهسازی و … سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشوری، به منظور انجام این پروژه ها نیازمند تدوین و نگارش شرایطی بوده است که در آن به طور کلی، شرایط اساسی و پایه ای انجام چنین پروژه هایی ذکر شده باشد.

بنابراین تصمیم بر این شد که قوانینی در این خصوص ایجاد شود که برای همه پروژه ها یکسان باشد.

اسم این قوانین که به صورت یک کتاب نگارش شده است و تمامی پروژه های فنی مهندسی ملزم به رعایت این قوانین در هر گونه پروژه ای هستند، شرایط عمومی پیمان نامیده شد.

شرایط خصوصی چیست و چگونه ایجاد شد؟

اما همه شما عزیزان متوجه شدید که پروژه های مهندسی یکسان نیستند و شرایط کاری و مالی متفاوتی را دارا می باشند که این مسئله نیز به وسیله تعریف شرایط خصوصی پیمان حل شد.

شرایط خصوصی پیمان، منحصرا بین کارفرما (دولتی، شخصی و …) و پیمانکار به توافق طرفین نوشته می شود و بعد از تایید مفاد آن، هر دو طرف ملزم به رعایت این قوانین هستند.

دقت کنید که شرایط ذکر شده در شرایط خصوصی پیمان هرگز نمی توانند مفاد شرایط عمومی پیمان را نقض کنند.

دوستان توصیه می کنم حتما فایل های زیر را دانلود و مطالعه کنید.

[button color=”orange” size=”medium” link=”http://www.msrt.ir/fa/Laws/%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87%20%DA%A9%D9%84%20%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1%20%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D9%8A%D8%B7%20%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%D9%8A%20%D9%BE%D9%8A%D9%85%D8%A7%D9%86.pdf” icon=”” target=”false”]دانلود شرایط عمومی پیمان[/button]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *