اثر پی دلتا در ایتبس

اثر پی دلتا در ایتبس.

حتما همه شما درباره اثرات نیروها و لنگرهای ثانویه که بعد از ایجاد لنگرها و خمش ها اولیه در المان های سازه ای علی الخصوص در ستون ها ایجاد می شود، مواردی را در کتاب های تحلیل سازه مطالعه کرده اید و می دانید که این اثرات ثانویه، تحت عنوان اثرات P-Delta شناخته می شوند.

P-Delta را لنگر تشدید یافته عضوهای فشاری نیز می نامند، اما برای اینکه بتوانیم این اثرات را در پروژه های خودمان در نرم افزار ایتبس به برنامه معرفی کنیم باید چه کارهایی انجام دهیم:

پروژه ایتبس بتنی

مانند تصویر زیر، ابتدا باید از طریق منو Define دستور P-Delta Option را اجرا کنیم.

اثر پی دلتا در ایتبس

سپس از طریق پنجره بعدی که تحت عنوان Preset P-Delta Option است، سه گزینه پیش رو داریم که عبارتند از:

1- None: این دستور به این معنی است که نرم افزار ایتبس هیچ اثر ثانویه ای را روی سازه پروژه شما در نظر نمی گیرد.

2- None-Iterative-Based on Mass: با فعال کردن این دستور، نرم افزار ایتبس با توجه به جرم سازه در هر طبقه، یک لنگر واژگونی ایجاد می کند و سپس اثرات P-Delta را لحاظ می کند.

3-Iterative-Based on Loads: با فعال کردن این گزینه، باید از طریق معرفی بارها یا ترکیب بارهای آیین نامه ای به نرم افزار ایتبس، اثرات P-Delta را به نسبت سختی سازه در نظر بگیریم (روش توصیه شده).

برای معرفی بارها، ابتدا از جعبه بارها (Load Pattern)، بار مورد نظر (مثلا بار مرده) را انتخاب کنید و سپس با وارد کردن ضریب آن توسط (Scale Factor) و زدن دکمه Add بار مورد نظر را به لیست بارها اضافه کنید. در آخر نیز با تایید کارهای انجام شده و زدن دکمه OK پنجره معرفی اثرات P-Delta را ببندید.

تا جایی که ممکنه سعی می کنیم تا مطالب را به صورت ساده و روان بیان کنیم تا به راحتی مطالب را درک کنید. اینم از آموزش امروز، موفق باشید؛

ویدئو زیر توضیحات بالا رو به طور جذابتری تشریح کرده. ویدئو رو حتما ببینید…

توجه: تمامی آموزش هایی که در زمینه Etabs ارائه می شود به صورت رایگان می باشد و هرگونه کپی برداری از این آموزش ها فقط با ذکر منبع آموزش civil2.ir مجاز به انتشار این آموزش ها در وبسایت های دیگر می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *