معرفی مقاطع سازه ای در ایتبس

معرفی مقاطع سازه ای در ایتبس. امروز می خواهیم یکی از اصلی ترین بخش های نرم افزار ایتبس که در منو Define وجود دارد را به شما آموزش بدیم.

بخش Section Properties که به معنی ویژگی های مقاطع است شامل 8 دستور مهم است که تمامی آنها برای معرفی مقاطع سازه ای به کار رفته در پروژه مدنظرشماست.

پروژه ایتبس بتنی

به دلیل گستردگی و مهم بودن این بخش از منو Define سعی شده تا در چند جلسه به طور مجزا دستورات این بخش را به شما آموزش بدهیم.

پس میریم سراغ دستور اول که با نام Frame Section در ابتدای این بخش قرار دارد.

بدون شک برای معرفی مقطع المان های سازه های فولادی و بتنی در نرم افزار ایتبس، باید از طریق این دستور (Frame Section) اقدام به معرفی و ساخت آنها کنید.

معرفی مقاطع سازه ای در ایتبس

بعد از انتخاب این دستور، پنجره زیر برای شما باز می شود که تمامی موارد مربوط به ساخت مقاطع اعم از فولادی و بتنی در آن آورده شده است. به تصویر زیر نگاه کنید.

برای مشاهده بهتر تصاویر بر روی آنها کلیک راست کرده و Save Image as را بزنید تا تصویر را بزرگتر ببینید.

معرفی مقاطع سازه ای در ایتبس

با توجه به تصویر بالا، در قسمت سمت چپ پنجره Frame Properties لیستی از مقاطع پیش فرض موجود در سایر کشورها وجود دارد که اصولا به درد ما نمی خورد!

پس برای ساخت و معرفی مقاطع مورد نیاز باید بر روی گزینه Import New Properties کلیک کنید تا پنجره جدیدی به نام  Frame Properties Shape Type برای شما باز شود.

معرفی مقاطع سازه ای در ایتبس

در این مرحله با توجه به نوع سازه پروژه (فولادی یا بتنی) می توانید از طریق بخش های مشخص شده در عکس بالا، اقدام به معرفی و یا ساخت مقاطع مورد نظرتان کنید.

به عنوان مثال اگر قرار باشد برای سازه مان مقطع فولادی I شکل تعریف کنیم باید بر روی گزینه I/Wide Flang کلیک کنیم تا پنجره جدیدی مانند تصویر زیر باز شود.

معرفی مقاطع سازه ای در ایتبس

سپس از طریق انجام تنظیمات، مقطع مورد نظر را انتخاب و با OK کردن آن را به لیست مقاطع اضافه می کنیم.

نکته مهم: برای انتخاب مقطع I شکل باید ابتدا از طریق جداول بالا استاندارد مورد نظر را انتخاب کنید تا بر اساس آن، مقاطع به لیست پایین اضافه شوند و بعدا اقدام به انتخاب و تایید آنها کنید.