مدهای ارتعاشی سازه در ایتبس

مدهای ارتعاشی سازه در ایتبس،

یکی از اساسی ترین موضوعات در تحلیل و طراحی بهینه سازه های ساختمانی است و به کارگیری ضوابط و استانداردهای توصیه شده در نهایت به طرحی مطمئن و پایدار منجر می شود که هم از لحاظ سازه ای و هم از لحاظ اقتصادی بسیار قابل توجیه خواهد بود. پس تا اینجا اهمیت این جلسه را متوجه شدید، اما بریم سراغ جلسه امروز…

برای معرفی تعداد مُدهای ارتعاشی سازه در نرم افزار ایتبس، ابتدا باید از طریق منو Define دستور Modal Cases را اجرا کنیم( مطابق تصویر زیر).

پروژه ایتبس بتنی

مدهای ارتعاشی سازه

بلافاصله بعد از اجرای این دستور، پنجره ای مطابق شکل زیر تحت عنوان Modal Cases باز می شود. همانطور که مشاهده می کنید این پنجره مشابه پنجره های قبلی می باشد.

لیست سمت چپ، یک مدل ارتعاشی از قبل تعریف شده به نام Modal دارد. برای ویرایش این مدل، ابتدا آن را با کلیک بر روی آن انتخاب کنید و سپس دکمه Modify/Show Case را بزنید تا پنجره ویرایش مدل پیش فرض برای شما باز شود.

مدهای ارتعاشی سازه

مدهای ارتعاشی سازه

در پنجره فوق می توانید نام مدل یا حالت تحلیل را به دلخواه انتخاب کنید.

مابقی تنظیمات صحیح هستند و در بهترین حالت ممکن قرار داده شده اند پس توصیه می کنیم به سایر خانه ها دست نزنید. اما در بخش پایینی که Other Parameters نام دارد، باید حداکثر و حداقل تعداد مُد ارتعاشی سازه را برای برنامه مشخص کنید.

اگر طبق آیین نامه 2800 پیش بروید باید به ازای هر طبقه حداکثر 3 مُد در نظر بگیرید(دو درجه انتقالی در جهت x و y یک درجه دوران حول z). پس می توانید بنابه پروژه ای که بر روی آن کار می کنید تعداد مُدهای ارتعاشی را در نظر بگیرید.

5 پاسخ
  1. جواد
    جواد گفته:

    سلام خسته نباشید
    من ورژن ایتبسم ۱۹.۱ هست کلا گزینه modal cases در منوی دیفاین نیست می تونید راهنماییم کنید ممنون میشم

دیدگاه ها غیر فعال است.