متره – فهرست بهاء

امروز می خواهیم به معرفی فهرست بهاء و انواع رسته ها و رشته های آن در متره و برآورد بپردازیم. شاید خیلی از شما دوستان با فهرست بهای یک یا دو رشته آشنایی ابتدایی داشته باشید و حتی با آن کار کرده باشید، اما امروز برای معرفی جامع فهرست بها و انواع مختلف آن، تعریف جامع و کاملی را ارائه می کنیم تا درک بهتر و شناخت بیشتری در حوزه متره و برآورد بدست آوردید.


توجه: مهندس گرامی، به شما قول می دهیم بعد از مشاهده این دو آموزش یک مترور حرفه ای شوید، برای مشاهده این آموزش ها روی هر کدام که می خواهید کلیک کنید.

به همراه فایل کسب درآمد از پکیج زیر

متره و برآورد ساختمان فولادی 4 طبقه

فهرست بها اصلی ترین جزء در بخش برآورد متریال ها و کارهای انجام شده در هر پروژه ای است و شناخت دستورالعمل ها، بخش نامه ها و آیتم های آن برای مهندس مترور، یک امر کاملا ضروری می باشد. پس با ما باشید…

فهرست بهاء چیست؟

فهرست بها چیست؟

فهرست بها به زبان ساده مقدار ریالی حجم واحد مصالح و یا خدمات قابل ارائه پیمانکاران است.

هر سال سازمان برنامه و بودجه ( معاونت راهبردی ریاست جمهوری) فهرست بهای واحد رشته های مختلف پروژه های عمرانی و مرتبط مانند فهرست بها تاسیسات الکتریکی را منتشر می کند. و یا اینکه سازمانهای مختلف دولتی مانند شرکت های توزیع نیروی برق و شرکت های برق منطقه ای و یا شرکت های بزرگ مانند شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی (مپنا) اقدام به انتشار فهرست بهای مختص خود می کنند.

انواع رسته ها و رشته های فهرست بهاء:

قیمت های پایه ای که در 4 رسته و 15 رشته به تفکیک هر ساله (در اسفندماه) توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری (سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق) تهیه و پس از تصویب شورای عالی فنی به کلیه دستگاه های اجرایی ابلاغ می شوند را فهارس بهاء گویند که به قرار زیر هستند:

الف) رسته ساختمان و ساختمان های صنعتی:

1- رشته ابنیه

2- رشته تاسیسات برقی

3- رشته تاسیسات مکانیکی

ب) رسته راه و ترابری:

4- رشته راه، باند فرودگاه و زیرسازی راه آهن

5- رشته راهداری

6- رشته ترمیم نوار حفاری

ج) رسته آب:

7- رشته خطوط انتقال آب، آبرسانی

8- رشته شبکه توزیع آب

9- رشته آبیاری و نهرکشی

10- رشته سد سازی

11- رشته شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب

12- رشته حفاری چاه ها و قنوات

د) رسته منابع طبیعی:

13- رشته آبیاری تحت فشار

14- رشته فضای سبز

15- رشته آبخیز داری

پس متوجه شدید که 15 فهرست بها وجود دارد که در رسته ها و رشته های مختلف وجود دارد. در جلسه بعدی به تفسیر و توضیح فهرست بها می پردازیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *