دستور پلی لاین در اتوکد

دستور پلی لاین در اتوکد و در نقشه کشی بسیار کاربرد دارد و این دستور مهم و کاربردی در اتوکد به وسیله فرمان خاصی انجام می گیرد.

این جلسه قراره راجع به یکی از پرکاربردترین دستورات برنامه اتوکد به نام دستور Poly Line صحبت کنیم. همانطور که از اسم این دستور مشخصه، مربوط به ترسیم خطوط می شود.

دستور پلی لاین در اتوکد:

اما سوالی که در ذهن ما ایجاد می شود اینست که این دستور چه فرقی با دستور Line اتوکد داره؟ و چرا از این دستور باید استفاده کنیم؟

خُب! جواب سوال شما اینست که هر دو دستور مربوط به ترسیم خطوط در نرم افزار هستند و تا اینجا حق باشماست! اما فرض کنید که شما می خواهید یک شیء چندضلعی را با استفاده از دستور Line ترسیم کنید.

خب طبق معمول با اجرای دستور Line به راحتی می توانید با ترسیم چند خط این کار را انجام دهید ولی …

ولی نکته اینجاست که این خطوط هرکدام جدا از یکدیگر ترسیم شده اند و هرکدام ویژگی های مختص خود را دارند!!!

یعنی به عنوان مثال برای انتخاب کل شیء (چندضلعی ترسیم شده) باید تک تک خطوط را با کلیک روی آنها انتخاب کنید و یا اگر می خواهید تنظیماتی از قبیل تغییر ضخامت، تغییر لایه، تغییر رنگ و … انجام دهید.

باید تک تک خطوط را انتخاب کنید و سپس تغییرات دلخواه را روی آن انجام دهید و به خاطر اینکه در پروژه های نقشه کشی بزرگ به شدت مشکلاتی را به وجود می آورد، باید از دستور Poly Line استفاده کنید.

دستور Poly Line خطوط را به صورت کاملا یکپارچه و با یک مشخصه و ویژگی و به هر تعداد دلخواه شما ترسیم می کند و مزیت مهم آن اینست که مشکلات موجود در دستور Line را ندارد و به راحتی می توانید با کلیک بر روی یک نقطه از شکل ترسیم شده با دستور Poly Line، کل شکل را انتخاب کنید و تغییرات دلخواهتان را اعمال کنید.

اما نحوه اجرای این دستور به چه صورت است؟

برای اجرای دستور Poly Line شما از دو طریق می توانید این کار را انجام دهید:

1- با استفاده از آیکون Poly Line موجود در تب Home و پنل Draw ( درست کنار آیکون دستور Line)

2- با استفاده از تایپ حروف pl در خط فرمان (Command Line)

پس از اجرای دستور Poly Line، در خط فرمان دستوری مبنی بر وارد کردن اولین نقطه نمایش داده می شود که باید اولین نقطه از شکل مورد نظر را وارد یا کلیک کنید.

پس از مشخص کردن اولین نقطه باید از طریق خط دستور یکی از حالت های ترسیم منحنی، ترسیم خط برمبنای طول پاره خط، ترسیم خط ضخیم و… را انتخاب کنید و نقطه بعدی را با کلیک کردن یا مختصات دهی مشخص کنید.

2 پاسخ
  1. سید سجاد عبدالهیان
    سید سجاد عبدالهیان گفته:

    سلام. ممنون از آموزش های بسیار خوبتون. لینک دانلود برای ویدئو های آموزش 62 و 63 و 64 اتوکد 2017 وجود ندارد. لطفا بررسی بفرمایید

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *