بخشنامه ها و برنامه زمان بندی

بخشنامه ها و برنامه زمان بندی. شناخت بخشنامه ها و استفاده صحیح و به موقع از آنها کمک بسیار زیادی به شما می کند تا بتوانید برآورد صحیح تری از پروژه هایتان داشته باشید.

بخشنامه ها در واقع بازتاب دستورات و وقایعی است که از سوی سازمان مدیریت برنامه ریزی، کارفرما و … به پروژه های عمرانی در حال اجرا، در رابطه با نحوه همکاری، برآورد قیمت ها و … صورت می گیرد.

بخشنامه چیست؟

کلیه دستورالعمل های سازمان مدیریت و برنامه ریزی که به منظور رعایت در پروژه های عمرانی صادر شده یا شود را بخشنامه های آن سازمان می نامند.

انواع بخشنامه ها

دسته اول:

بخشنامه هایی که دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران و عوامل دیگر ملزم به رعایت آنها هستند (لازم الاجرا)، مانند فرم ضمانت نامه ها، فرم پیمان ها، مشخصات فنی، فهارس بهاء و … و دارای برچسب قرمز می باشند.

دسته دوم:

بخشنامه هایی که به طور کلی و برای موارد معمول تهیه شوند و بر حسب مورد دستگاه های اجرایی و مهندسان مشاور و پیمانکاران و عوامل دیگر می توانند به تشخیص خود، مفاد و یا ضوابط و معیارهای آنها را با توجه به شرایط خاص کار مورد نظر تطبیق دهند. مانند حق الزحمه مهندسان مشاور، مشخصات خصوصی و … و دارای برچسب نارنجی هستند.

دسته سوم:

بخشنامه هایی هستند که به منظور راهنمایی و ارشاد دستگاه های اجرایی و مهندسان مشاور و پیمانکار و سایر عوامل تهیه می شوند و رعایت مفاد آن در صورتیکه دستگاه های اجرایی و موسسات مشاور روش های بهتری ارائه دهند اجباری نیست!

 گوگل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *