ارشد عمران بخونم یا نه

ارشد عمران بخونم یا نه

سوالی که خیلی از ما این روزا باش سر و کار داریم اینه که آیا فوق لیسانسم رو بگیرم یا نه؟

بهترین گرایش ارشد عمران

من بیکارم هر جا میرم از من مدرک فوق لیسانس می خوان.

بازار کار کدوم گرایش بهتره ؟

چه تضمینی هست من فوق لیسانس عمران حتی دکترا بگیرم بتونم برم سر کار؟

چند سال می خوای درس بخونی و خودت رو معطل کنی؟ چند سالت میشه؟؟؟

اولا همینجا بگم که هر کسی میگه فوق لیسانس باید بگیری مطمئن باش بعدا بهت میگه دکترا هم بگیر و آخر هیچ چیزی جز اتلاف وقت نیست.

باور کنید هر کسی حتی با یه فوق دیپلم عمران می تونه به راحتی وارد بازار کار بشه. به شرطی که بتونه اجرا بلد باشه به شرطی که نرم افزار بلد باشه .

حالا من از شما سوال می پرسم :

آیا واقعا فکر می کنی اگه فوق لیسانس بگیری تضمینی وجود داره بری سر کار؟؟

قطعا میگی نه.

چون می دونی این حرفا تو این مملکت الکیه و هیچ چیزی جز اتلاف عمر نداره. من نفراتی رو میشناسم که در بهترین دانشگاه های ایران درس خوندن و دکترا عمران دارند ولی الان بیکار هستند و تا 30 سالگی درس خوندن تا 30 سالگی!

الان با حداقل حقوق حق التدریسی دانشگاه مشغول به خدمتند. در عوض دوستانی دارم که با لیسانس عمران و فوق دیپلم حتی درآمدهای بسیار زیادی از پیمانکاری و ساخت و ساز دارند که حتی دکترای عمران هم فکرش رو نمی تونه بکنه .

در این حد که در سن 30 سالگی دارای خونه و ماشین و درآمد بسیار خوبی هستند واین فقط به این بر می گرده که افکار اشخاص متفاوته.

فوق لیسانس هر گرایشی که بخواید بگیرید قبل از شما هزاران نفر دارند و کافیه برید و پرس و جو کنید از افرادی که فوق لیسانس عمران دارند.

تعجب می کنم خیلی از دوستان میگن حتما باید فوق لیسانس داشته باشیم. این همه هزینه رو درس خوندن اصلا ارزش نداره. باور کنید الان بهتون میگم:

فرض کنید مجرد هستید 30 ساله و دکترا عمران داریدو تا الان درس می خوندید و هیچ کار ثابتی ندارید و تازه می خواید وارد بازار کار بشید. تصمیم می گیرید برید خواستگاری.

خانواده دختر خانم از شما می پرسن مدرکتون چیه؟ شما می گید بنده دکتر هستم . دکترا عمران.

همینجا اون خانواده توقع دارند که شما آدم بسیار پولداری باید باشید درسته؟؟ ولی اینطور نیست.

جواب نه به فوق لیسانس عمران

همونجاست که به خودتون می یاید و دچار افسردگی و سرزنش میشید.

این فقط مثال واقعی کوچکی بود که براتون زدم . چون یکی از دوستان خود بنده این مورد رو داشت و الان در سن 35 سالگی فقط حق التدریسی دانشگاه میگیره و باباش براش یه ماشین خریده که بره دانشگاه.

بهترین زمان فوق لیسانس و دکترا گرفتن کی هستش؟

بهترین زمان برای فوق لیسانس که تحت  عنوان تحصیلات تکمیلی هستش زمانی هست که شما از مدرک لیسانستون استفاده کردید و وارد بازار کارشده اید و دارای شغل خوب و درامد خوبی هستید که می دونید مدیون لیسانستون هستید.

تازه باید این سوال رو از خودتون بپرسید که آیا من نیاز دارم فوق لیسانس بگیرم یا نه؟؟؟

اگر فوق لیسانس باعث ارتقا کاری شما میشه و می دونید این احتمال بیش از 90% می تونید اقدام به فوق لیسانس کنید در غیر این صورت هیچ گونه توجیهی نداره!

خواهش می کنم دوستان عزیزم مدرک گرایی بزارید کنار برای کار در رشته عمران فقط با لیسانستون می تونید روی خودتون کار کنید و سرمایه گذاری کنید و هرچه سریعتر وارد بازار کار شوید.

در دوران فوق لیسانس دروس به چه صورت است؟

اولا اینو بگم که همه اصول رشته عمران در دوره کارشناسی گفته می شود و در دوران فوق لیسانس فقط دورس تکمیلی و مکمل کننده هستند که بیشتر مطالبشون از دوره لیسانس میاد پس شما کار و درس عمران رو در دوره کارشناسی بلد هستید.

ممنون که حوصله کردید با خودتون فکر کنید به مواردی که گفتم. موفق باشید.

ارشد عمران بخونم یا نه

مطلب بعدی: چطوری یک مهندس عمران موفق بشم؟

google.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *