آرایه ها اتوکد

آرایه ها اتوکد

تکثیر اشکال در اتوکد در قالب آرایه های مستطیلی، یکی از بهترین دستورات اتوکد برای تکثیر سریع اشیا مشابه در ردیف ها و ستون های متعدد است.

اموزش اتوکد

آرایه ها اتوکد:

با توجه به شکل زیر، یک آرایه مستطیلی از تعدادی ردیف (Row) و ستون (Column) تشکیل شده است که با فاصله بین ردیف ها و ستون ها قابل تنظیم است. از طرفی می توان به آرایه نسبت به افق هم زاویه داد که زاویه آن نسبت به محور x و خلاف جهت عقربه های ساعت اندازه گیری می شود.

به عنوان مثال یک هنگامی که شما می خواهید در یک قطعه صنعتی سوراخ های پیچ یا اشکال دیگر که مشابه یکدیگر هستند را در یک صفحه با فواصل مشخص بچینید می توانید برای سرعت بخشیدن به نقشه کشی از دستور Array در اتوکد استفاده کنید.

موقعیت این دستور در تب Home و پنل Modify است که اگر بر روی فلش منو Array کلیک کنید شامل سه دستور است. دستور اول با نام Rectangular Array آرایه های مستطیلی شکل را به وجود می آورد.

روش اجرای این دستور به این ترتیب است که ابتدا بر روی آیکون Rectangular Array کلیک کنید. سپس شیئی که می خواهید همانند آن در ردیف ها و ستون ها ایجاد شود را انتخاب کنید. حال کلیک کنید تا به طور پیش فرض 3 ردیف و 4 ستون آرایه برای شما ایجاد شود.

کار تمام است تنها با استفاده از فلش های ردیف و ستون می توانید تعداد ستون ها و ردیف ها را اضافه کنید اما برای تنظیم فواصل آنها، به محض کلیک بر روی آرایه، تب Array Creation برای ایجاد تنظیمات دلخواه شما ظاهر می شود که از آنجا به طور کاملتری می توانید آرایه را تنظیم نمایید. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *